Sport i fitnesBorilačke vještine

Khadzhimurat Gatsalov: olimpijski šampion u freestyle rvanju

Prema nezvaničnim podacima, Severna Osetija se nalazi na prvom mestu u svetu u pogledu određenog broja šampiona u freestyle rvanju po glavi stanovnika. Da li to ili ne - nije poznato tačno. Međutim, sa sigurnošću može se reći: rvanje u slobodno stilu uživa veliku popularnost u republici. Zbog ogromne konkurencije na domaćem nivou, mnogi sportisti odlaze da se takmiče za druge zemlje. Jedan od onih koji se nisu plašili teške borbe i ostali u Rusiji je legendarni Khadzhimurat Gatsalov, petostasni svetski šampion i dobitnik OI. Pre neko vrijeme, uspješno se preselio iz kategorije na 96 kg u teškoj kategoriji.

Prvi koraci šampiona

Khadzhimurat Soltanovich Gatsalov je rođen u severnoj Osetiji, u selu Čikola. Odrastao je u osetskoj porodici, koja je islam. Ima tri starije braće. Svi su profesionalni sportisti. U detinjstvu naš junak je često pokušavao na medalju, koji su doneli sa takmičenja.

Dečak je počeo da igra slobodnu borbu u svom rodnom selu, nakon čega je odlučio da se dalje razvija, preselio se u glavni grad republike. U Vladikavkazu, Khadžimurat je počeo da trenira u sportskom klubu "Alans". Njegov trener i mentor je bio Vadim Cseboev. Njihova saradnja se nastavlja i danas.

Gatsalov od detinjstva je sanjao da dođe do Olimpijade. Godine 2000. osetio je snagu da osvoji željeni vrh. Kada je rođak iz Severne Osetije počeo da govori za rusku reprezentaciju? Ovo se desilo 2001. godine kada je momak ostvario prve nagrade na domaćim takmičenjima.

Ubrzo su uslijedile prve pobjede na međunarodnom nivou. Godine 2002., Khadzhimurat Gatsalov je osvojio Svetsko prvenstvo u američkom gradu Spokane.

Atinske veštine

Odlučujući za osetskog sportiste bila je pobeda na ruskom prvenstvu 2002. godine. Tako je obezbedio olimpijsku kartu za Igre u Atini.

Khadzhimurat Gatsalov je prilično retka kombinacija fizičke snage, inteligencije i brzine u svetu sporta. Na njegovoj prvoj olimpijadi, mladi sportista, koji je nedavno djelovao na juniorskom nivou, bio je apsolutno smiren, izračunavao je svaki pokret svojih rivala. Nije podlegao emocijama. Posebno je važna njegova borba u polufinalu. Bio je suočen sa budućim šampionom mešovitog stila u UFC verziji - Daniel Cormier. Ruski freestyle rvač nije u to vreme znao za to. Osetski samouvereno nadmašio američkog borca.

U finalu je igrao protiv uzbunjivog rvača Ibrahimova. U gorkoj borbi naš junak je uspeo da pobedi. Ruski tim je doneo zlatnu medalju u kategoriji do 96 kg.

Nakon toga, u svetu slobodnog stila rvanja došlo je pravo vreme Khadzhimurat Gatsalov. Već nekoliko godina osvojio je svjetska prvenstva, a do 2010. godine je osvojio 4 naslova.

Mirno i povratno

Rvanje u slobodnom stilu je veoma traumatski sport. Tokom godina aktivne karijere, borci su obrasli povredama, raznim povredama, izgubili su brzinu, oštrinu. Hadžimurat Gatsalov je počeo da se pojavljuje mladi rivali. Došlo je do perioda kada atletičar iz Osetije nije mogao pobijediti na međunarodnom nivou. Ali nije očajao. Trijumfalni povratak održan je 2013. godine, kada je osetnik ponovo osvojio svetsko prvenstvo. Uradio je to, napuštajući svoju uobičajenu podelu težine u tešku težinu.

Godinu dana kasnije Khadzhimurat Gatsalov ponovo ide na svetsko prvenstvo. Morao je da se bori u kategoriji do 120 kg. U Taškentu nije ostao bez nagrada. H. Gatsalov je osvojio bronzanu medalju. Uprkos uspešnom eksperimentu, 2016. godine sportista se vraća u uobičajenu težinu do 96 kg. Ossetian je učestvovao na prvenstvu zemlje, koji je postao izbor za Olimpijadu u Rio. Ovde nije mogao ništa da protivi Anzoru Boltukaevu, koji je uhvatio hrabrost, koji je na kraju osvojio čistu pobedu.