Sport i fitnessMartial Arts

Pravila boks: profesionalni i amaterski

I u ovom članku, hajde da ispitamo pravila boksa! U stvari, ono što je kutija? Ovaj dvoboj u kojem specifične borci rukavicama i rukama tuku jedni druge: kontaktni sport. Borba obično traje 3-12 rundi. Kontroliše sudija. Winning je dodijeljen samo kada protivnik je srušena i mogućnosti da se za deset sekundi (nokaut). To se zove pobjednik u slučaju da je jedan od ljudi je povrijeđeno, zahvaljujući kojima je borba ne može nastaviti (TKO). Ako se nakon određenog broja krugova borbe nije završio, pobjednik određuje sudije, izlažući svoje procjene.

Najraniji dokazi sličnih borbi prikazati još jedan egipatski, sumerski i minojske olakšica. Čak iu staroj Grčkoj, koja je održana turnira u šaku borbi, boks identični. Generalno, boks je postao sportski dvoboj u 688 pne. e., kada je pesnicom bori se prvi put pojavio u programu drevnih Olimpijskih igara. U modernom obliku sporta je rođen u Velikoj Britaniji početkom XVIII stoljeća.

U nekim državama postoje imate borilačke vještine (lethvey u Mijanmaru, francuski Savate, Muay Thai na Tajlandu), tako da vrlo često ljudi koriste izraz "English boks."

pro boks Zahtjevi

A sada pogledajte pravila profesionalnog boksa. Šta su oni? Treba napomenuti da su pravila amaterskih i specijaliziranih borba ima dosta sličnosti i razlike.

Koje su ocjene? Imaju profesionalni bokseri po pravilu, nema konkurencije. Međutim, u ovom trenutku, veliki broj europskih i svjetskih prvenstava. Možda ovim turnirima dolaze u modi. Na takmičenjima koristiti postupak rejting. Sve lezije Bokser, pobjeda i remija su snimljene u konsolidovani rejting liste. Uvijek uzeti u obzir vrsta pobjeda - na bodove ili nokautom. Dostignuća borac u amaterskom prsten da dobije status "profesionalaca" se ne računaju.

Inače, svaki od glavnih organizacija (WBO, WBA, IBR, WBC) ima svoje malo drugačija pravila boksa i njihove rejting listova. Borac, koji je završio na prvom mjestu rang struktura, iz kao kandidat za titulu. Naravno, svjetski prvak nije dozvoljeno da učestvuju u rangiranju konkurencije, ali se može organizirati društvene događaje koji se neće Ladder.

pravila boks i omogućiti mu da se sastane sa svetskim liderima na druge verzije. Ako je borac je svjetski prvak svih osnovnih parametara, smatra se apsolutni lider (Kostya Dzyu). Ako je izgubio borbu, šampion pojas, može biti imenovan za revanš. Zanimljivo je da je šef WBC Jose Sulaiman je nedavno objavio svoju namjeru da boks savjet da se prva Svjetsko prvenstvo profesionalaca boks sistema.

Starosna granica za profesionalce

pravila boks za profesionalce uključuju starost ograničenjima: bokser ne može biti mlađi od 18 godina. I nije važno kakav je borac u boksu iskustvo za amatere: njihova prva bitka u "pro" karijere, on mora da organizuje sljedeće formule: četiri runde od tri minute. Usput, rejting bitka obično smjestiti šest ili osam kola. Borba za titulu svjetskog lidera traje dvanaest rundi tri minute.

U principu, formula utakmice, datum i vrijeme i druga ograničenja urotili tim za par mjeseci prije nego što se održava. Ovo su pravila boksa.

Protivnika borac se određuje unaprijed. Zbog toga je moguće da uče vještine protivnika i identificirati taktičke šeme. Je ruski boksač može natjecati za titulu prvaka Rusije samo ako je proveo dvije runde sa šest metaka i dvije borbe za osam kola.

sudeći

boks pravila u kontroli prsten sudija: tri strane i sudija. U obavljanju utakmici uključuje i supervizor, merilac vremena, doktor, sudija, doušnika. Na gledanost strani takmičenje sudije i sudije dobiti poziv od promoter. Na prvenstvenoj utakmici će uspostaviti organizaciju na čiju je inicijativu se održava borba.

I znaš šta pravila boksa u ringu je dužan da izvrši? Ringo ima svog vlasnika - sudac koji kontrolira sve što se događa na njemu. Bodovi koji se dodjeljuju svakom bokser, uzima u obzir sudija. On govori podatak sudija nakon završetka svakog kruga, koji je prikazan na zapisnike.

Za broj pauza i metaka, njihovo trajanje satovi merioca vremena. I koji će pripremiti i dostaviti svim gostima informacije o bokserice, sudije brigade? Naravno, sudija-doušnik.

Nadzornik radi potpuno isto kao i glavni sudija u amaterski bitke. On je također nadgleda pokreta finansija (nagradni fond, transportni troškovi, i tako dalje).

Zanimljivo je da svaki bokser ne može imati više od četiri sekunde. Jedan od njih je glavni i intervali mogu biti u ringu. Na stajanci prstena može podići više od dva sekunde.

bodovanje

Pravila boksa uključuje brojanje poena, što su dodir sudija. Deset poena dobiva oko pobjednika, dok je gubitnik - najmanje šest. Zanimljivo je da je elektronski sistem brojanja bodova zabranjeno.

U borbi u lizi normalno isključena remi. Kako? Da, samo isti broj bodova zaradio vojnici, pobjednik je bokser koji je osvojio više rundi. Pri donošenju presude, sudija uzeti u obzir uticaj sila (za razliku od navijača). Postoje tri svjetlost odgovaraju čvrsti utjecaj.

Pravila za rad u boksu i obratiti pažnju na teške udarce i udarce, što je rezultiralo u nokaut. Najčešće, prednost se daje okrugli borac, koji je poslao protivnika na platnu. Kršenje je ograničena na istom okviru kao u amaterski boks.

Pravila ne-profesionalnom boksu

Danas AIBA je odobrila nova pravila: ona je stupila na snagu 2013. godine. Da li postoje starosne granice ovdje? Da, pravila amaterske boks nude ove starosne kategorije:

• Juniori - 12 godina.
  • Boys srednjih godina - 13-14 godina.
  • Stariji djevojčice i dječake - 15-16 godina.
  • Djevojčice i dječaci - 17-18 godina.
  • Žene i muškarci - 19-34 godina.

U zavisnosti od starosti amaterskih pravila boksa uključuju ograničenja na broj događaja za određeni period:

• Dječaka do 15 godina: dvije borbe u 30 dana.
  • Djevojčice i dječaci 15-16 godina: tri borbe u 15 dana, pet borbe u 30 dana.
  • Žene i muškarci: četiri borbe u 15 dana, pet borbe u 30 dana.

I to propisuju pravila za boks takmičenja za amatere? U ovom sportu početnici dozvoljeno za trku tek nakon tri mjeseca treninga.

Uglavnom u skladu sa zahtjevima AIBA na međunarodnim takmičenjima djeca dijela može trajati od 17 do 34 godina.

bori amateri

Sva takmičenja Amaterski Boxing održan na Olimpijskim pravila - Shootout. Za različite grupe boraca bore se ponaša kao što formuli:

• Boys 12-14 godina: pridošlice i treći pražnjenja bore tri borbe jedne minute, a prve i druge kategorije - za petnaest minuta.
  • Dječaka starih 15-16 godina, ženama i djevojkama: pridošlica se bore tri runde (jedan minut svaki), a prve cifre i iznad - svaka dva minuta.
  • Muškarci i žene: početnici - tri borbe za petnaest minuta, a prve cifre i više - četiri bori se za dvije minute.

Treba napomenuti da je ruska apsolutni prvenstvo turnir formula je pet rundi dva minuta. Vrlo često se bori poduzeti po dogovoru. U ovoj izvedbi, borbene formula može biti tri ili četiri runde (svaka tri minuta), ili pet ili šest kola (po dva minuta).

A ako se turnir održava skali veći od regionalnog? U ovom slučaju, učesnici smatraju borbi za čistu vrijeme: razne pauze tokom takmičenja se ne uzima u obzir. Usput, između kontrakcija uvijek dati jedan minut za ostatak.

Pa, malo smo i naučili osnovna pravila boksa. Mi smo i dalje dalje naš trud. Dakle, u amaterskom boksu takmičenjima su podijeljeni u komandu, lično i pojedinačno i ekipno.

U privatnim konkurenciji osvaja borac koji je osvojio u finalu. Evo, počevši od četvrtog mjesta, a donji mjestima su raspoređeni prema broju pobjeda. U timska igra osvajanja grupa zaraditi više broj bodova. Pobjednik u kategoriji težina su dati dva boda. Za poraz - jedan poen. Ako je bokser bio odsutan ili se nije pojavio na turnir, bez bodova su nagrađeni.

U pojedinačnim-team turnir pobjedom također ovisi o broju bodova. Victory - sedam bodova, drugo mjesto - pet bodova, treće mjesto - 3.5 poena, sve do polufinala za svaku pobjedu izračunava se jedan bod. Sa jednakim brojem bodova pobjednik dobije lovorike tima koji je više prvih mjesta, i tako dalje.

Vrlo zanimljiv sport je boks. Rules of Engagement omogućiti dječaka box-dječaka istog uzrasta. Juniori osamnaest godina je dozvoljeno da učestvuju u odraslih borbi. Ovdje možete igrati igre sa istim sportskim kategorijama. Bokseri prve kategorije imaju pravo da se bore protiv majstora sporta, uključujući i svjetski lideri. U svim varijantama nije dozvoljeno da drže više od jedne borbe dnevno.

U ovom sportu je i nije dozvoljeno da se natječu amaterskih boraca koji su učestvovali u profesionalnim natjecanjima.

Amaterski suđenje

Bilo koji takmičenja i bori se u amaterskom boksu su pod nadzorom od strane žirija:

• Glavni sudija nadgleda provedbu svih pravila borbe i donosi konačnu odluku o svim tehničkim aspektima.
  • Lateralni sudija procenio proces borbe i odrediti ishod utakmice.

U cjelini, zvanični turnir služi pet strane sudije. To je omogućilo tri sudije, ali ovaj meč ne bi trebala biti veća od regionalnom nivou. Merilac vremena gledajući borbu i tuče gong. Sudija doušnik prijavio podataka u toku događaja. Sudija nadgleda izvršenje pravila boraca u ringu.

Sudije prati realizaciju svih pravila pred sportaša u ringu. Komandant nadgleda tehničke i ekonomske opreme na utakmici. Bokserskog saveza Rusije bira tehničkog delegata, koji je prisutan na takmičenju, gdje njihovi rezultati borac mogu dobiti titulu "Master of Sports Ruske Federacije."

Duel može poslužiti i žene i muškarci. Sudije takmičenja pros nije dozvoljeno da služe ljubitelje borbi.

U operaciji, sudija odnosi naredbu "Brač", "Stop", "kutija". Upozorava on prati pokrete, shvaćena kao sudije i bokserice. Usput, ovisno o vrsti prekršaja boksera može dobiti iz napomena ovog posmatrača. Sudija može diskvalifikovati počinioca.

Tajlandski boks

Pa sada ispitujemo pravila tajlandski boks. Šta je ovo sport? Tajlandski boks ili Muay Thai, borilačka veština Tajlanda. Došao je iz drevnog borbenih vještina Thai Muay Boran. Ova borba je slična drugim Indokineska borilačke vještine. Izraz "Muay" znači u prijevodu "slobodne borbe" ili "boriti slobodno."

U trenutnoj Muay Thai borbe i šakama, a donji noge i stopala, i koljena, i koljenima: nijansu zahvaljujući ovoj zove se "bitka osam članova." Muay Thai nije kao borilačkih vještina ili karatea. Ova borba ne pozdravljaju formalne kompleksa (kate Taolu). Oni zamjenjuju sparing, rad na torbe i "noge", osnovna kombinacija dva ili tri šamara.

U Tajlandu, ova borba je stekao popularnost još u XVI stoljeću. Ona je prepoznala u cijelom svijetu, samo u dvadesetom stoljeću, nakon impresivne pobjede nad borcima predstavnika Thai drugih borilačkih vještina.

U ovom trenutku, Muay Thai je popularan u Tajlandu: čak i lokalno stanovništvo slavi svake države boksa Muay Thai. Izvan zemlje, poznati tajlandski boks je i dalje u porastu. Na kraju krajeva, Mixed Martial Arts i dalje razvijati. I oni Muay Thai intenzivno koristi u borbi u stalak. Ovaj sport nije olimpijski, ali njegova borci obavlja takmičenja regionalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

Ponderirana nivo Muay Thai

Prema pravilima tajlandski boks, težinskoj kategoriji ima jasne granice. Vrlo često borac može postojati u dvije grupe težine. To ovisi o utakmici i lokacija. RF 12 kategorija dodijeljena prvom, najlakši, težina (45 kg) do vrlo teške (91 kg).

Veličina prstena za utakmicu ovisi o vrsti borbe. U stvari, pravila sporta ukazuju na to da bokseri bore područje treba biti 6-7 metara u dužinu i širinu.

odijelo

Što je tako posebno u vezi tajlandski boks? Po težini ili takmičenja je nezavisna boraca municije. Oni su dužni da nose 10-untsovye rukavice. Oni su malo manji nego boks, ali više od onih koji su stavili u borbi bez pravila. Borci moraju imati zaštitnu školjku, pisak. Dame su dužni da nose zaštitne grudnjak. Štiti grudi od oštećenja.

Zabranjene metode Muay Thai

Tajlandski boks se zove utjecaj sporta. Zabranjuje ugrizi, konvulzije, drhtanje. Ali veliki raspon udaraca. Fighters može da se bori sa svim dijelovima tijela. Svaka vrsta uticaja koje se odnose na određene podgrupe. Dakle, slap ruke su podijeljeni u kuke, jabs, aperkate, ljuljačke i tako dalje.

Kicking podijeljena u polubokovye, bočne udarce sa preokreta (zapamtite legendarni Chuck Norris), ravno udaraca skakanje i tako dalje.

U toj borbi, neke tehnike su zabranjeni. Na primjer, nije dozvoljeno da udari u potiljak, da završim protivnika ako je izvalio u ringu. Također nije dozvoljeno guši domjenke, petlje ili Kinks ruke na terenu. Treba napomenuti da u nekim slučajevima, ljudi nanose lisice glavu i napraviti bacanja. Stoga, Muay Thai je često zbunjeni s kickboxing, koja je bliža MMA.

Ruski pravila

Boks Rusija pravilo "Box" takmičenje u 2012. godini. Su odobrene odlukom Predsedništva Bokserskog saveza i Reda RF Ministarstvo sporta.

Ova odredba je napravljen uzimajući u obzir osnovne zahtjeve tehničkih pravila i propisa turnir AIBA (International Boxing Association), koji je stupio na snagu 24.03.2011, svoju obavezu u skladu sa svim organizacijama koje se bore na teritoriji Rusije. vođe timova, bokseri, treneri i suci su uključeni u borbi, biti odobren za obavljanje svih zahtjeva.

Ženska boks

I ono što je zanimljivo da se pravila ženskog boksa? U stvari, pravila ovog sporta su isti i za muškarce i za žene. Bori se boksorsh pro posljednjih deset kola, amaterske borbe jer samo šest krugova, od kojih svaki traje dva minuta (tri minute protiv muškaraca)

Osim toga, svi takmičari su dužni da nose posebne plastične štitove koji štite grudi. Dostupnost takve opreme čini neke karakteristične ženske boks, gdje je većina udaraca cilj u glavu, i manje - na tijelo.

Glavni gol na utakmici je da se postigne jasan pobjedu, što je dalo ukupno konvencionalno za boks. U stvari, udaranje iznad rivala pojas neutralizirani, a to ne može nastaviti borbu.

Ako je jedan od ratnika će biti poslan na platnu i rasti za određeno vrijeme, bitka će se nastaviti. Prisustvo ranog nokaut automatski zaustavlja borbu.

Tako smo shvatili pravila boksa. Nadam se da neko od vas sada stavio cilj da postane uspješan bokser, ili će biti sa razumijevanjem gledati turnire za svoje omiljene borce.

Copyright © 2018 bs.unansea.com. Theme powered by WordPress.